Skip to main content

Een 12vtsjol voor het gala

Voor de dag van de Watersport op 24 januari jl. wilde het Watersportverbond een filmpje maken met als thema het 100ste geboortejaar van Conny van Rietschoten. Een extra dimensie bij de uitreiking van de jaarlijkse Conny van Rietschoten trofee op het Watersportgala in het Scheepvaartmuseum. De prijs werd dit jaar toegekend aan Willem Wiersema, voor zijn topprestatie op het WK ILCA 7 in Qingdao, waar hij Wereldkampioen werd.

Naar het schijnt heeft Conny van Rietschoten leren zeilen in een 12vtsjol en kreeg dat item de aandacht. Er werd dus via via gezocht naar een 12vtsjol in het centrum van het land. Patrick Lodiers, de host voor het gala, zou dan in de jol gaan zeilen en in het script zouden ook andere – en modernere – uitingen van de watersport worden ingevoegd.

Maar hoe kom je aan een 12vtsjol in januari, wetende dat de meeste jollen onttakeld in de winterberging liggen? Gelukkig reageerde Lodewijk Slippens vanuit Spanje positief op een groeps-Whatsapp, dat zijn jol 895 beschikbaar was.

Nu moesten we nog de weergoden mee hebben, want je laat niet zomaar een BN-er in je jol varen, als die daar totaal onbekend mee is. Op 20 januari stonden de opnamen gepland, de 18e januari lag er nog ijs in de haven en op de plas en was het guur. Op 19 januari kregen de roeiers weer toestemming om te mogen roeien, het ijs was nagenoeg verdwenen. Op 20 januari was het nog wel winters koud, maar lag er geen ijs meer. Er stond een ZO-windje 2 Bft. en we konden het water op. Het was prachtig film-weer met een winters zonnetje en heel helder licht. Oordeel zelf maar: https://www.youtube.com/watch?v=H2zE3JkbQ84.

De regie was in handen van Siebe Meijer en Luc Smitz van de afdeling Communicatie van het Watersportverbond, waarmee het fijn samenwerken was. Jaap Wientjes en Frans Smits zorgden voor het op- en aftuigen van de jol en het corrigeren en souffleren van de regie, waar het de kennis van de 12vtsjol betrof. De KWVL stelde een RIB ter beschikking en faciliteerde waar nodig het gebruik van de accommodatie.

Het waren geslaagde opnames met een 12vtsjol en nog nooit zo vroeg in het seizoen.

Tom Fick


In het nieuws

Geschreven door
Redacteur Communicatie
29 januari 2026